karmienie małego psa

Karma dla psa i karmienie psa. Jak właściwie karmić czworonoga?

Karma dla psa i karmienie psa. Jak właściwie karmić czworonoga?

Porcja pokarmów, jakie powinno się serwować psinie domowemu jest zależna od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, czy trzykrotnie w ciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż małe psy w momencie wzrostu posiadają większe zapotrzebowanie na białko i mikroelementy zawarte w jedzeniu. przy czym mają nieduże żołądki. Psy dorosłe można karmić jedynie raz dziennie, należy tymczasem zadbać o wartości kaloryczne takiego posiłku. Inaczej należy karmić pieski bardzo wielkie i olbrzymich ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak karmić pieska?

Powodem tak niskiej liczby posiłków, jakie należy dostarczać psinie, jest ich typowy, odziedziczony po przodkach system żywienia. Pies pochodzi od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, zabijając zwierzęta znacznie wyższe od nich. Niemożliwym byłoby osiągnięcie tego przez tylko jednego z nich. Rezultatem współpracy jest duży posiłek, którym potrafi najeść się cała wataha.

Każdorazowe polowanie oznacza więc sporą działkę mięcha dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby dostateczne aż do kolejnego polowania. Jednak moment następnej możliwości do pokarmu jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na wyrobienie układu, który pozwala im spożywać nieczęsto, a równocześnie obficie.
Psiny posiadają dokładnie ten sam mechanizm jedzenia. Intuicyjnie jedzą więc o wiele więcej, niż potrzebują do pozbycia się poczucia głodu. Dlatego też można oglądać, że domowe pieski konsumują pełną, albo prawie pełną miskę karmy na raz. Mimowolnie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko mogą, by przygotować zapasy. Wrodzony psi instynkt łowczy sprawia, iż te zwierzęta nieraz się przejadają. Należy więc uregulować system żywienia pieska w taki sposób, by uniknąć przekarmienia stworzenia oraz narażenia go na częste infekcje.

Jak często żywić pieska?

Pieskom domowym zaleca się podawać jedzenie wyłącznie raz dziennie. W całości spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy tymczasem postępować odmiennie gdy pupilem jest czworonóg rasy dużej. Te stworzenia wymagają podzielenia pokarmu na minimum dwie porcje. Mają one wielkie organizmy, a więc zapotrzebowanie na elementy odżywcze jest wielkie. Takie czworonogi nie mają tymczasem na tyle wielkich żołądków, aby były w stanie pomieścić niezbędne im ilości pożywienia.

Jeżeli chodzi o nader idealne odżywianie czworonogów olbrzymich, to najdoskonalszym sposobem będzie dostarczanie im żywności suchej. Istotne jest jednak to, by kupować specjalną karmę przeznaczoną dla psów tej odmiany. Jest ona opracowana w taki sposób, by w jak najmniejszej ilości karmy zawarte było możliwie jak najwięcej przydatnych składników spożywczych. Powoduje to, iż czworonogi ras dużych mogą być karmione sporadycznie, przy czym nie przeciążają systemu żywieniowego za dużą ilością pożywienia.